گزارشی از شانزدهمین سالگرد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری در شهر کابل

محمد ذکی احسانی

Image and video hosting by TinyPic


امروز 20 حوت 1389 طی مراسمی با شکوهی در مصلای شهید مزاری شهر کابل از شانزدهمین سالیاد رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری تجلیل به عمل آمد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اسفند 1389ساعت 7:2  توسط محمد یوسفی  | 
http://www.samangan.org/site2/public/default/images/fckeditor/0,,6410892_1,00.jpg
با تشکر از جناب حسن توسلی مدیر وبلاگ ورس
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اسفند 1389ساعت 6:43  توسط محمد یوسفی  | 
                           

                                                        

شانزده سال است که خورشید بی مزاری طلوع میکند،شانزده سال است که وقت غروب خورشید به یاد غروب شکوهمند ومظلومانه او می افتیم،شانزده سال است که بابه ی پیرما رفته است، اما چه رفتنی!!

رفتنی که قافله از دلهارا با خود برد،البته دلها! چه دلهای! دلهای ریسمان بدوشان وتحقیر شدگان،دلهای کسانیکه درشانه های شان نمایشگاه تازیانه های جهل قومیت،فرق شان زخم دشنه ی کفر،ارتداد،وشرک،ودرگونه های شان جای سیلی نفاق را داشتند.او براستی فریاد رسای مستضعفان وپیشوای صادقی بود.

 درباره مزاری وجریان او شاید ازهر زاویه ی بحث شده باشد وباید هم بحث شود! ولی نگاه از یک زاویه دیگر به  مزاری وجریان عدالتخواهی اوجالب ومهم خواهد بود.

باتشکر از جناب یعقوب علی مطهری مدیر وبلاگ عدالت مشهور


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند 1389ساعت 19:41  توسط محمد یوسفی  | 

امروز22حوت سالگرد عروج خونین بابه ویارانش است.

ومن در حالی که به سرود هزارگی که برای سالگرد بابه اجراشده بود گوش می دهم می خواهم امروز از حقیقتی بنویسم که بایدهمه به آن اعتراف کنیم:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند 1389ساعت 9:13  توسط محمد یوسفی  | 
قابل توجه دوستانى كه در مراسم سالگرد بابه مزارى در شهر لندن شركت مى كنند:به دليل محدوديت امكانات، محل برگزارى محفل از مجمع اسلامى خويى به WALTHAMESTOW ASSEMBLY HALL تغيير يافته است.
لطفاً آدرس جديد را به خاطر سپرده و به ساير دوستان اطلاع دهيد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اسفند 1389ساعت 21:53  توسط محمد یوسفی  | 
به مناسبت شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد مزاری و یاران با وفایشُ  مقاله ای از بصیر احمد دولت آبادی یکی از نویسندگان هموطن را برای نشردرنظر گرفتیم. امیدواریم که مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اسفند 1389ساعت 0:38  توسط محمد یوسفی  | 


من هيچ منافعي غير از منافع شما ندارم.( استاد شهيد عبدالعلي مزاري)
شانزدهمين سالگرد شهادت استاد شهيد عبدالعلي مزاري، منادي عدالت اجتماعي، برابري حقوق و امتيازات شهروندي، تعيين حق سرنوشت و وحدت ملي را گرامي مي داريم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند 1389ساعت 22:43  توسط محمد یوسفی  | 

ازشانزدهمین سالگرد شهادت شهید مزاری در شهر مقدس قم تجلیل می شود
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند 1389ساعت 22:31  توسط محمد یوسفی  | 

شانزدهمين سالروز شهادت بابه مزارى و هجدهمين سالگشت فاجعه ى افشار را در مراسم باشكوهى در شهر لندن گرامى مى داريم. بزرگداشت از بابه مزارى و يارانش ارجگذارى به انديشه هاى عدالت محور و پرهيز از انحصارگرى خواهد بود.

برنامه هاى اصلى: سخنرانى: با حضور شخصيت هاى فرهنگى مقيم بريتانيا و مهمانانى از ساير كشور هاى اروپايى 
ميزگرد: تحت عنوان " جايگاه اقوام و دولت ملى در معادلات سياسى افغانستان " با شركت جمعى از صاحبنظران و انديشمندان كشور  

  زمان: يكشنبه ١٣ مارچ ٢٠١١ از ساعت ١ تا ٥ بعد از ظهر

Chevening Road مكان: مركز اسلامى خويى
London
NW6 6TN
تليفون هاى تماس:
07852106819
 07886982750
07875361322


منبع : جمهوری سکوت


+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند 1389ساعت 21:47  توسط محمد یوسفی  | 


رهبر مرثیه ی آرمانی است که قداست های تاریخ را در بعد زمانش تمثیل می کند، رهبر پاسدارفرهنگ برابری برای یک ملت است تا حقوق محروم ترین انسان جامعه اش را دراولیت خواسته های  خویش قرار دهد.

رهبرالگوی باوراست برای انسانی که قدسیت آرمانش طلسم بی عدالتی را میشکند.

شهید استاد مزاری (ره) رهبریست که با خونش پیام چگونه زیستن و چگونه بودن را در صمیمی ترین باور برای ملت افغانستان رجعت داد. اینک در آستانه ی شانزدهمین سالروز شهادت آن ابرمرد قرن قرار داریم.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند 1389ساعت 21:25  توسط محمد یوسفی  | 


دانشجویان دانشگاههای تهران طی نشستی دانشجویی بر آنند تا هر ساله نسبت خود و زمانه¬شان با «عدالت¬خواهی» و رخداد آن در افغانستان را به نقد و بررسی بنشینند. «ما و مزاری؛ در جست‌وجوي عدالت» موضوع سومین دوره¬ی این نشست دانشجویی است كه در سالياد غروب خورشيد عدالت‌خواهي برگزار می¬گردد. اين نشست كه به صورت تريبون آزاد است همه كس مي‌تواند مشارکت کرده و در باب عدالت‌خواهي و يا نقد آن اظهار نظر كند.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند 1389ساعت 21:14  توسط محمد یوسفی  | 


منبع:هزاره یونایتد

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند 1389ساعت 22:53  توسط محمد یوسفی  | 
  

(ستاد مردمی مهاجرین افغانستانی مقیم پاکدشت تهران)

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند 1389ساعت 22:36  توسط محمد یوسفی  | 

بسم رب الشهدا والصدیقین

 

شانزدهمین سال یاد رهبربزرگ تاریخ افغانستان استاد شهید عبدالعلی مزاری(ره)

و هزاران شهید فاجعه افشار و غرب کابل را به شما فرزندان و وارثان درد و اندوه در سراسر گیتی تسلیت عرض می نمایم امروز پدرشهید و پشت و پناهمان جسما در کنار ما نیست اما روح و یادش در بین ما ترانه ی همبستگی می سراید.

پدر پر کشید و ما همچون کوفیان گریستیم تا اثبات کنیم فرزندان خوبی برایش بوده ایم آیا این توجیه قابل قبولی ست؟ پس چرا کوفیان مورد اتهام نسل هاشدند؟! واقعیت این است که او را از دست داده ایم حال برای از کف ندادن آرمانهایش چه می کنیم؟؟!


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند 1389ساعت 22:33  توسط محمد یوسفی  | 
عنوان سمینار بود که امروز مورخ 14 حوت 1389 در آستانه شانزهمین سالروز شهادت مظلومانه رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری(ره) و یارانش در بامیان با ابتکار جمعی از فرهنگیان وقلم بدستان با حضور پرشور تعدادی کثیری از مردم با سخنرانی محترمین هریک سرور جوادی نماینده مردم در دور قبلی مجلس نمایندگان، علی امیری استاد دانشگاه ابن سنیا، محمد صادق علیار محقق وکارشناس علوم دینی، باز محمد فروغ معاون علمی واستاد دانشگاه بامیان و دکلمه شعر توسط ابراهیم تولا یکی از شاعران جوان کشور، خوانش مقاله محترم عزیز نوری توسط خانم بتول محمدی یکی از فعالین جامعه مدنی وحقوق زن در کشور، سرایش ترانه در سوگ بابه توسط کودکان با استعداد آشیانه سمر بامیان، وخوانش شعر حماسی در سوگ شهید مزاری با دمبوره محلی توسط ناصر سروش بر گزار گردید.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند 1389ساعت 22:28  توسط محمد یوسفی  | 

تجلیل از شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری در کشورهای مختلف جهان

شهر کویته پاکستان

اطلاعیه محفل گرامیداشت از شانزدهمین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری و یاران همراهش در کویته

بنیاد شهید مزاری – کویته


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 12:31  توسط محمد یوسفی  | 

شهید حجت الاسلام خادم حسین اخلاصی فرزند سرورعلی در سال 1344ش. در منطقه چوب بوسعید، از ولسوالی جاغوری مربوط ولابت غزنی در یک خانواده متدین و مذهبی دیده به جهان گشود. آن شهید عزیز جهت فراگیری علوم ابتدایی نزد ملای مکتب همان منطقه مشغول تحصیل گردید. سپس برای کسب علوم عالیه دینی وارد «مدرسه مهاجرین» بوسعید شد.

شهید همیشه جاوید برای تکمیل دروسش در سال 1355 راهی شهر کابل شد و در مدرسه «شیخ محمد امین افشار» مشغول تحصیل و کسب علم گردید. در این دوره فعالیتهای سیاسی جریانها و گروه ها، ابعاد وسیع یافته و عناصر انقلابی مسلمان فعالانه دست به کار شده بودند. دراین شرایط وی از جمله مبارزینی بود که دست به فعالیتهای سیاسی زد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 9:31  توسط محمد یوسفی  | 

شهید حاج جان محمد ترکمنی در سال 1336ش. در یک خانواده متدین و مذهبی در ولایت پروان در دره ترکمن قریه دهن خاکریز چشم به جهان گشود.

او دوران کودکی را با شادی کودکانه، بدون دغدغه خاطر پشت سر گذاشت و سواد خواندن و نوشتن را آموخت و با قدم نهادن در سنین جوانی با مشکلات جامعه آشنا شد. با تجاوز روسها به کشور، او راه سنگر و مبارزه و جهاد را بر می گزیند و تصمیم می گیرد تا سقوط رژیم کمونیستی و برقراری نظام اسلامی دست از ستیز نکشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 9:20  توسط محمد یوسفی  | 

شهید عباس جعفری لومانی فرزند محمدایوب در سال 1346ش. در یک خانواده متدین و مذهبی در تمقول لومان چشم به جهان گشود.

در سن 7 سالگی وارد مدرسه کلاسی شد و با این که از استعداد خوبی برخوردار بود، [صرفا] تا کلاس هفتم به تحصیل ادامه داد و بعد بر اثر مشکلات زندگی نتوانست به تحصیلاتس ادامه دهد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 9:12  توسط محمد یوسفی  | 

شهید حاج عیدمحمد ابراهیمی در سال 1317ش. در یک خانواده مذهبی در قریه «شینیه» مربوط حصه دوم بهسود از ولایت میدان، چشم به جهان گشود. سواد ابتدایی و مقدمات علوم اسلامی را نزد علمای منطقه در حسینیه و مساجد فرا گرفت. اما این مقدار روح پر عطش او را سیراب نمی کرد؛ لذا با رونق یافتن مدارس در کابل، منطقه را ترک گفته رهسپار کابل شد و با سکنی گزیدن در «مدرسه محمدیه» جمال مینه کابل، سطوح عالیه را نزد استادان بزرگ آن جا فرا گرفت و روز های سخت دوران تحصیل را با تمام مشکلات و تنگناهای آن با جدیت و تلاش سپری نموده آنچه را باید می آموخت، آموخت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 9:5  توسط محمد یوسفی  | 


شهید سید حبیب الله «حاکم زاده» مشهور به سید علی علوی، فرزند سید سلطان شاه، در سال 1344ش. در یک خانواده مذهبی و سرشناس شهر مزار شریف دیده به جهان گشود. او بر خلاف اطفال دیگر در سن 5/5 سالگی شامل مکتب سلطان غیاث الدین گردید و پس از طی دوره متوسطه در این مکتب، تحصیلاتش را تا صنف یازدهم در لیسه تجربوی شهید عبدالخالق مزار شریف ادامه داد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 8:56  توسط محمد یوسفی  | 

شهيد ابوذر در سال ۱۳۳۶ هجرى شمسى در قريه سبز سنگ پاتو از ولسوالى جاغورى چشم به جهان گشود. پدرش چمن على كه بخاطر پاكى و صداقت به قاضى مشهور است، فرزند امير محمد يكى از موسفيدان منطقه است.
شهيد ابوذر حدود چهار پا پنج ساله بود كه خانواده اش به اثر توطئه و دوسيه سازى اربابها از منطقه متوارى شد، و مدت شش سال در مناطق پشتون نشين ولايت زابل به شكل آواره سپرى كرد. بعد از شش سال به وطن مراجعت كرد.
تحصيلات شهيد ابوذر حدوداً از سن ده سالگى ـ بعد از مراجعت به منطقه ـ آغاز گرديد. او گرچه استعداد متوسط داشت ولى علاقه مفرط به درس و بحث كتاب و نوشته و... داشت. اين ويژگى تا آخر عمر در وجود او باقى بود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند 1389ساعت 8:51  توسط محمد یوسفی  | 

مجلس نمایندگان افغانستان پس از حدود یک ماه سرانجام موفق شد به جنجالها بر سر تعیین رئیس این مجلس پایان داده و عبدالروف ابراهیمی، از نمایندگان ولایت قندوز را به عنوان رئیس خود انتخاب کند.

آقای ابراهیمی در جلسه روز یکشنبه، ۸ حوت / اسفند در نتیجه یک رای گیری علنی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شد.

در این جلسه، یکصد و هفتاد و سه نفر حاضر بودند و از این جمع، تنها چهار نفر به انتخاب آقای ابراهیمی رای مخالف دادند.

پیش از این، مجلس نمایندگان افغانستان در چهار دوره انتخابات موفق به تعیین رئیس نشده بود. کاربرد تعداد زیادی از آرای سفید، در هر مورد مانع از اختصاص یافتن پنجاه به علاوه یک آرا به یکی از نامزدهای ریاست مجلس می شد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم اسفند 1389ساعت 18:49  توسط محمد یوسفی  | 


رهبر شهید نه تنها به عنوان پیشوای نهضت عدالتخواهی و منادی راستین وحدت ملی در افغانستان شمرده میشود، بلکه اویکی از رهبران تاریخ جهانی بوده که درتقویم مبارزات عدالت طلبی بشری میتوان نام اورا در کنار نامهای : اسپارتاکوس، چگوارا، گاندی و ماندیلا قرارداد. از همان جهت است که در ۲۲ حوت، تاریخ عدالتخواهی قربانیان استبداد در هرجغرافیای که قرارداشته ودارند ، در وجود " شهید مزاری " بازخوانی میشود...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفتم اسفند 1389ساعت 22:20  توسط محمد یوسفی  | 

خواست ما این است که جنگ نباشد تفاهم باشد؛ خواست ما این است که حذف نباشد پذیرش باشد؛ خواست ما این است که بیایند یک روز در تاریخ افغانستان ـ افغان ها اثبات بکنند که لیاقت و توانایی این را دارند که مشکل خود را در بین خود ـ خود حل بکنند!

از سخنان رهبر شهید

انجمن هزاره های مقیم مسکو شانزدهمین سالگروز شهادت رهبر عدالتخواه استاد مزاری بزرگ را طی محفل باشکوهی تجلیل به عمل می آورد.

محل برگزاری : شهر مسکو ، مترو  لوبلینو ، رستورانت ارخیدی

زمان برگزاری : روز یکشنبه مورخ 13.03.2011  ساعت 6 عصر الی ختم محفل

                                                          مهدی کلانترزاده    تلیفون تماس : 79150584317

                                                         حاجی حکیم نوری   تلیفون تماس : 79637104496

                                                                    حامد ظفری              تلیفون تماس : 79266857609

 

برگرفته : از جمهوری سکوت

+ نوشته شده در  شنبه هفتم اسفند 1389ساعت 8:15  توسط محمد یوسفی  | 

زندگینامه حضرت عبدالعلی مزاری، زندگینامهء یک انسان اسطورهء این سر زمین است که از خاکستر فقر و سیاه روزی مردمش بر خاست و با خون و خطر روز گارش آویخت و سر انجام، با انتخاب مرگ گلگون، همرنگ لاله های بهاری شد و سر خجامه و چاک چاک به ندای "ارجعی" پروردگار بزر گش لبیک گفت؛ تا خون شود و در شرائین وطن جاری گردد، تا شوری برانگیزد و نام بلندش فریاد سبز انسان بر بستر این سرزمین گردد و تا فریاد عدالت و آزادی شود و جاودانه در حنجرهء زمان بپیچد و همیشه بر زبانها تکرار شود!
پدرصاحب یک دنیا بود و زندگی زنده و شتابنده اش نیز یک دریا که اینک به قدر تشنگی از آن می چشیم و به نسبت توان خویش از آن، توشه بر می گیریم:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اسفند 1389ساعت 13:33  توسط محمد یوسفی  | 

فراخوان

به مناسبت شانزدهمین سالروز شهادت رهبر شهید عبدالعلی مزاری همایش بزرگ ادبی- هنری برگزار می‏گردد. در این همایش آثاری از هنرمندان و شاعران در موضوعات شعر، داستان، خاطره، طرح ادبی، عکس، نقاشی، خط و فلم مستند به نمایش گذاشته  خواهد شد.

علاقه‏مندان می‏توانند با ارسال آثار خود در آدرس‏های ذیل، تداوم خط فکری رهبر شهید را تضمین نمایند.

مدت ارسال: 2 حوت - 20 حوت 1389

آدرس:

- چهارراهی شهید، کتابفروشی عرفان

- پل سرخ، دفتر چشم سوم

- golesorkh1373@gmail.com

 

شماره تماس: 0772017181 (محمود جعفری)

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 23:20  توسط محمد یوسفی  | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 22:57  توسط محمد یوسفی  | 

میلاد خاتم النبیین ، محمد مصطفی ( ص ) و آغاز هفته وحدت ( و همچنین ولادت امام جعفر صادق ( ع ) ) بر تمامی مسلمین خصوصا مردم مسلمان افغانستان مبارک باد

18031981283666360982.jpg


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 23:9  توسط محمد یوسفی  | 

آری چه خوش گوار است آوای انقلابات
سرها چه خوش خرامند در پای انقلابات
درجمع و جوش مردم ، در شور ودر شعفها
رنگین چه می نماید دنیای انقلابات.
شعر و شعار مردم ، حماسه آفرینند
در روز های دشوار ، شبهای انقلابات..
مرد آنکه خود بمیرد تا دیگران نمیرند
عکس جهان جنگل ، صحرای انقلابات
از تونس و جزایر تا مصر تا به ایران
ای واه چه پرخروش است دریای انقلابات..
امروز عدل و انصاف ، حق و برابری ها
آیا چگونه باشد فردای انقلابات ؟؟

***
هر شور انقلابی طوفان دیگری است
با قتل و خون مردم در لای انقلابات..
اینجا کلید دولت دایم به  دست جنگ است
باشد حصول قدرت معنای انقلابات
آیا رسد زمانی که عدل و داد باشد
بیرون شود زسرها سودای انقلابات ؟؟
ایکاش یک تحول ، یک نظم  یک تمدن
آهسته جاگرفتی در جای انقلابات..
مردم گرایی (محسن) باید شعارگردد
نه قتل عام مردم در راهی انقلابات..

برگرفته از:غرجستان

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 21:30  توسط محمد یوسفی  |